Zonguldak’ta batan ‘Kafkametler’ gemisinin kaptan köşkü denizden çıkarıldı

Ereğli ilçesi açıklarında 19 Kasım’da fırtına nedeniyle mendireğe çarpıp batan ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinin 12 mürettebatıyla iletişim kesildi. Geminin batmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özel birliklerinden SAS komandoları, kayıp denizcileri bulmak için hava, kara ve denizden arama- kurtarma çalışması başlattı. Gemi personelinden 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp olan kaptan Cemal Turan, 3’üncü Kaptan Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Usta Gemici Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar ve Yağcı Ömer Hebip’in bulunması için çalışmalar 160 gündür devam ediyor.

SON ÇAĞRISINDA BATTIĞINI SÖYLEDİ

Kafkametler’in son telsiz çağrısı ortaya çıkmıştı. Telsiz çağrısında “Ereğli pilot, Kafkametler. Ereğli pilot, benim işim bitti. Şu anda mendireğe yaslamış durumdayım, tamam. Mendireğe yaslamış durumdayım. Askeri tarafına yasladım. Kurtarma talep ediyorum. Askeri tarafına yasladım, askeri tarafına” dediği duyuldu. Daha sonra ise Kafkametler ile telsiz irtibatı kesildi.

ÜSTÜNDE ‘KAFKAMETLER’ YAZISI DURUYOR

Özel bir şirket tarafından yürütülen geminin yerinde söküm çalışmaları için ‘Aras Salvor’ isimli römorkör tarafından bölgeye getirilen vinçli duba platformu deniz yüzeyine kuruldu. Arama çalışmaları karadan ve denizden devam ederken, dalgıçların denizin içinde keserek gövdesinden ayırdığı kaptan köşkü akşam saatlerinde vinç aracılığıyla yüzeye çekildi. Kaptan köşkünün üzerinde ‘Kafkametler’ yazısının durduğu görüldü. Geminin yerinde söküm çalışmaları ise devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir