Mehmet Ocaktan: Eğer AKP “yumuşama” politikalarını sürdürmek için Bahçeli’den icazet almazsa kaybeden olacaktır

Karar yazarı Mehmet Ocaktan, 31 Mart seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesiyle başlayan siyasette “yumuşama-normalleşme” ikliminin iktidar ortağı Devlet Bahçeli’nin “tepki” göstermesiyle kısa sürdüğünü söyleyerek, “Eğer AK Parti bir yolunu bulup Türkiye’nin normalleşmesini sağlayacak ‘yumuşama’ politikalarını sürdürmek için Bahçeli’den icazet alamazsa, bilmeli ki bu yeni sürecin de kaybedeni AK Parti olacaktır.” dedi.

Başlayan “yumuşama” sürecini Bahçeli’nin “sinsi emeller” olarak nitelendirmesinin ardından Erdoğan’ın “Bir kibarlık getirelim dedik, CHP’nin başındaki arkadaş bizi hazmedemedi” sözleriyle bitirdiğini kaydeden Ocaktan, “Hiç lafı dolandırmadan söyleyelim ‘yumuşama’ izni alabilmek için MHP’nin kapısında bekleyen AK parti, toplumun hafızasına siyasi irade gücü zayıf bir parti olarak nakşolmuştur.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın 31 Mart’ın ardından kullandığı “hatalarımızı düzelterek yeni bir değişim adımı atalım” sözlerinin bir önemi kalmadığını ifade eden Ocaktan’ın köşe yazsının ilgili bölümü şöyle:

“Eğer AK Parti bir yolunu bulup Türkiye’nin normalleşmesini sağlayacak ‘yumuşama’ politikalarını sürdürmek için Bahçeli’den icazet alamazsa, bilmeli ki bu yeni sürecin de kaybedeni AK Parti olacaktır.
Kabul edelim ki CHP lideri Özgür Özel 31 Mart galibiyetinden bu yana, hiçbir alanı boş bırakmadan sürekli “kazan-kazan” politikası uyguluyor ve de bu süreci başarıyla yürütüyor. Sürecin başında CHP içindeki ulusalcı sol kesim, Özel’in bu politikasını bir bakıma ‘taviz’ olarak görüp burun kıvırmıştı.

Ama zaman ilerledikçe anlaşıldı ki CHP iktidara yönelik bütün eleştirilerine rağmen, memleket meseleleri konusunda hiçbir komplekse kapılmadan Erdoğan’la müzakere ederek bütün bir topluma uzlaşı fotoğrafı verirken, AK Parti kendi ortaya attığı “yumuşama” politikalarından bile yan çizen bir parti görüntüsü veriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir