Cumhuriyetin Yüzü sergisi “Uzun Cumartesi” söyleşileri devam ediyor

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın düzenlediği Cumhuriyetin Yüzü sergisi, Uzun Cumartesi etkinliklerine devam ediyor.

Galataport İstanbul O2 Blok’ta her Cumartesi saat 22.00’ye kadar kapılarını ziyaretçileri için açık tutan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, “Sergi Sohbetleri” kapsamında 20 Nisan Cumartesi günü iki farklı etkinlik düzenliyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, erken Cumhuriyet dönemindeki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve sosyal yaşama izdüşümlerine odaklanan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, dönemin plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema gibi kültürel disiplinlere bakışını günümüze taşıyor. 

Sergi, 2 Haziran’a kadar Galataport İstanbul O2 Blok’ta, Pazartesi hariç her gün 11.00-20.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilirken, Uzun Cumartesiler kapsamında her Cumartesi saat 22.00’ye kadar açık olacak.

Cumhuriyetin Yüzü Sergi Sohbetleri iki farklı etkinlikle devam ediyor

Uzmanların ziyaretçilerle buluştuğu ve keyifli saatler geçirdikleri “Sergi Sohbetleri”  20 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te ve 17.00’de iki ayrı oturumla gerçekleşecek.

Saat 14.00’te Uğur Tanyeli, Türkiye’de toplumsal mimarlık algısına dair bilgi ve birikimlerini paylaşacak. Moderatörlüğünü Nihal Boztekin ve İzzet Umut Çelik’in üstlendiği sohbette, yüz yıllık bir perspektifte mimarlık alanındaki dönüşümler incelenip, yorumlanacak.  

Aynı gün saat 17.00’de, Cumhuriyetin Yüzü sergisinin proje danışmanı Prof. Dr.  Haluk Oral’ın yürütücülüğünde bir sohbet gerçekleşecek. Milli Mücadele odağındaki konuşmanın konuğu ise serginin küratörü İzzeddin Çalışlar olacak. Kendisiyle aynı ismi taşıyan ve İstiklal Savaşı’nın en önemli kumandanlarından dedesi İzzeddin Çalışlar’ın anılarını, pek çok belge ve eserle birlikte katılımcılarla paylaşacak.

Ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinlik serisine kayıt yaptırmak için [email protected] adresine katılmak istenilen sohbeti de belirten bir e-posta gönderebilirsiniz.

20 NİSAN CUMARTESİ
 
Galataport İstanbul O2 Blok
14.00 – Uğur Tanyeli’yle Mimarlık ve Toplum
17.00 – Haluk Oral ile Tarih Sohbeti, “İstiklal Savaşı”, İzzeddin Çalışlar’ın katılımıyla

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir